Полево геофизично проучване на подземни води
Стъпка 1: Това е създаване на геоложки профил на обследвания терен е услуга, която се извършва от техник по геофизични проучвания на място по предварително създаден график след попълнена и изпратена Онлайн заявка.
Стъпка 1 е част от общо 3-те стъпки с услуги заявени Онлайн чрез форма. Клиента сам избира от калкулатор квадратура на терена, който желае да се проучи, както и деня за посещение от техник.
1. Техника се предвижва до обекта (имота) с брандиран служебен автомобил.
2. Техника се запознава с желанието на клиента.
3. Оразмерява и сравнява квадратурата на терена заявена в заявката.
4. Смъква GPS координатите на терена и ги вписва в специалнен софтуер. Софтуера съдържа огромна база данни за всички създадени геофизични профили на територията на цялата страна от отдел “Проучваиия” към Клуба на професионалните сондьори. Спрямо GPS координати на терена, софтуера предоставя информация за GPS координати на терени в околността с открити вече точки за сондиране и информация за откритата подземна вода. Техника насочва линията за създаване на геофизичен профил на терена спрямо географското му разположение и спрямо GPS координатите от софтуера.
5. Техника създава план и подготвя договор за услуга, който разписва като Изпълнител, клиента като Възложител.
6. Следвайки плана си, техника създава геофизичен и геоложки профил/и (разрез/и) чрез геофизична система (разпространено още като: георадар, геофизичен детектор или скенер).
7. След приключване на полевите проучвания и маркирания по терен, техника вписва в софтуера данни зададени от него в работния план.
Процес по създаване на разрез в дълбочина чрез точкови снимки по хоризонтална линия на терен.
Точковите снимки се създават по хоризонтална линия чрез забиване на пилони със стъпка от 1 метър (най-често), като дълбочината на тези точкови снимки е предварително избрана за настройка на геофизичната система (От О м до: 100 м, 150 м, 300 м и 500 м).
Терена обект на полево проучване трябва да е с разстителност не по-висока от 20/25 см. Не е възможно пилони да се забиват в скали, цимент и други твърди настилки. Терена може да е терасовиден и с пътеки от твърди настилки. По линията на създаване на профили не трябва да има огради и други препятствия, които биха осуетили създаването им.
След направа на последната точкова снимка по хоризонталната линия (дължина на геофизичния профил), геофизичната система показва на екран – графика и цветна карта (обща цветна снимка на създадените точкови снимки).
Геофизичния профил показва изменението на съпротивлението на подпочвата, както в дълбочина, така и странично по дължина. Широчина зависи от геоложката структура на терена.
Геофизични профили I и II:
Фигури 1:
Графика, по която се определя точка/и за сондиране.
Графиката показваща в случая една подходяща точка за сондиране избрана от геофизината система според твърдостта на подпочвата на терена, която ще се преодолява при сондиране.
Фигури 2:
Цветна карта с ясно отразен водоносен хоризонт в откритата точка за сондиране показана на графиката (фигура 1).
Червената вертикална линия показва, до каква дълбочина трябва да се сондира.
Информация и изводи:
Ще Ви запознаем с два създадени геофизични профила на различни терени в едно и също населено място.
Открита точка за сондиране в случая е 1 (една) и в двата геофизични профила.
Във всеки водоносен слой се съдържа вода така, както и в човешкото тяло (или краставицата), но не навсякъде по терена, и в дълбочина се достигат подземните води с очакване за дълго водочерпане.
По статистика: Затлачването на сондажни кладенци се предизвиква от понижаване на подземните води в дълбочина. В над 95% от тези сондажни кладенци са изградени без извършено предварително хидрогеоложко проучване.
Това се вижда много ясно в откритите точки за сондиране показани на графиките. Забележете, че водоносните хоризонт под тези точки на картите са ясно изразени (погледнете фигурите 2).
Забележете също, че дълбочината на водоносните хоризонти в двете карти на геофизичните профили е различна, а от там и дълбочината на сондиране. За геофизичен профил I в случая е до 46 м, а за геофизичен профил II до 55 м.
В дясно на картата (фигури 2) са разположени цифрови показатели за всеки изразен цветово слой подпочва. Чрез формули с помощта на специализиран софтуер се изчисляват водоносните участъци (слоеве), на база резултатите се определя дълбочинния диапазон, в който трябва да се затръбят филтриращите сондажни тръби.